Bilim insanlarından tehlike alarmı! Zombi geyik hastalığı yayılıyor!

Wyoming eyaletinde 800 geyik, Kanada geyiği ve sığın gibi yüzlerce hayvanın etkilendiği kronik zayıflama hastalığı CWD, hayvanları salyalı, uyuşuk, tökezleyen ve boş bakışlı bir duruma getiriyor. Uzmanlar, hastalığın “yavaş ilerleyen bir felaket” olduğunu ve devletlerin hastalığın insanlara bulaşma ihtimaline karşı hazırlıklı olmaları gerektiği uyarısında bulundu.

ZOMBİ GEYİK HASTALIĞINA KARŞI ÖNLEM ALINMALI!

CWD araştırmacısı Dr. Cory Anderson, The Guardian’a yaptığı açıklamada, “Britanya’daki deli dana hastalığı salgını, örneğin çiftlik hayvanlarından insanlara bulaşma durumunda işlerin nasıl hızla kontrolden çıkabileceğini gösteren bir örnek sundu” dedi.

Bu durumun benzerinin yaşanma potansiyelinden bahseden Anderson, kesinlikle böyle bir durumun ortaya çıkacağını söylemese de insanların bu olasılığa karşı hazırlıklı olmalarının önemli olduğunu vurguladı.

4.4 MİLYON BÜYÜKBAŞ KESİLMİŞTİ!

Özellikle 1980’ler ve 1990’lar boyunca İngiltere’de yaşanan deli dana hastalığı salgını sonrasında 4.4 milyon büyükbaş hayvanın kesildiğini hatırlatan uzmanlar, benzer bir durumun tekrar yaşanma potansiyelini dile getiriyor.

7-15 BİN KADAR HAYVANI İNSANLAR TÜKETİYOR!

CWD’nin hayvanlardan insanlara bulaşma riski nedeniyle, bu tür salgınların ciddi sonuçları olabileceği belirtiliyor. Özellikle 2017’de Alliance for Public Wildlife’a göre, her yıl 7 bin ila 15 bin CWD’ye yakalanmış hayvanın insanlar tarafından tüketildiği tahmin ediliyordu.

Araştırmacılar, CWD’nin bir ortama bulaştıktan sonra uzun süre varlığını sürdürdüğünü ve dezenfektanlara, formaldehite, radyasyona ve yüksek sıcaklıklara karşı dirençli olduğunu belirtiyor.

2050 YILINDA 12 KAT FAZLA ÖLÜME SEBEP OLACAK!

Bu gelişme, biyoteknoloji şirketi Ginkgo Bioworks’un yaptığı uyarıya paralel olarak gelmiştir. Şirket, hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların, 2050 yılına kadar 2020’ye göre 12 kat daha fazla ölüme neden olabileceğini belirtmişti.

Ginkgo Bioworks’un araştırmasına göre, iklim değişikliği ve ormansızlaşmanın etkisiyle zoonotik hastalıklardan kaynaklanan epidemilerin daha sık görülme olasılığı bulunmaktadır. Araştırmaya göre, 1963 ile 2019 arasında her yıl epidemiler neredeyse %5, ölümler ise %9 oranında artmıştır. Şirket, bu artış trendinin devam etmesi halinde, 2050’de incelenen patojenlerin 2020’ye göre 4 kat daha fazla yayılma ve 12 kat daha fazla ölüme neden olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştur.

ZOMBİ GEYİK HASTALIĞI NEDİR?

Zombi Geyik Hastalığı, geyik, karibu, wapiti ve diğer geyik familyasına ait memelilerde görülen bir nörolojik hastalıktır ve bilimsel adı Chronic Wasting Disease (CWD)’dir. Bu hastalık, anormal protein birikimine neden olan prion adlı maddelerin etkisiyle ortaya çıkar. Prionlar, normal hücresel fonksiyonları bozarak sinir dokusunda hasara yol açarlar.

ZOMBİ GEYİK HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

CWD özellikle Kuzey Amerika’da yaygın olarak görülen bir hastalıktır ve genellikle vahşi popülasyonlarda tespit edilir. Hastalığın bulaşma yolları arasında doğrudan temas, tükürük, idrar, dışkı ve enfekte hayvanların bulunduğu alanlardaki çevresel faktörler bulunabilir. Bu faktörler aracılığıyla hastalığın yayılma potansiyeli oldukça yüksektir.

ZOMBİ GEYİK HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Zombi Geyik Hastalığı, prionların birikimi sonucu sinir sistemi üzerinde ciddi hasarlara neden olabilir. Bu durum, etkilenen hayvanların salyalı, uyuşuk, tökezleyen ve genel olarak koordinasyon bozukluğu yaşamasına sebep olur. Hastalığın vahşi popülasyonlarda hızla yayılma eğiliminde olması, çevresel etkenlere ve temas yollarına dikkat edilmesini gerektirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir