Korhan Berzeg’i arama çalışmaları sonlandırıldı: Gizemli bir durum var

Dünya Bankası’nda ‘Asya Direktörü’ olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrılan Korhan Berzeg (83), İngiliz eşi Angela Berzeg (81) ile birlikte İstanbul Büyükada’daki evlerinde yaşıyordu. Mayıs ayında, doğduğu yer olan Balıkesir’in Gönen ilçesine bağlı Armutlu Mahallesi’ndeki yazlıklarına gittiler.

Berzeg, 17 Haziran’da yanına telefon, kimlik ve banka kartları gibi eşyalarını almadan, doberman cinsi eğitimli köpeği ‘Tina’ ile beraber yürüyüşe çıktı ve bir daha eve dönmedi. Daha sonra Berzeg’ eve dönmediği için eşi kayıp ihbarında bulundu.

Bölgeye, AFAD, Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Ankara Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) ve gönüllü arama kurtarma ekipleri sevk edildi. İz takip ve kadavra köpekleri de kullanılan aramalarda, 250 kilometrekarelik alan, havadan ve karadan 5 defa tarandı ancak Berzeg ve köpeği izine rastlanmadı. Gönen Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla, Berzeg’in Armutlu Mahallesi ve Büyükada’daki evleri didik didik arandı, bilgisayarları incelendi, 20 kişi şüpheli sıfatıyla ifade verdi.

Olay günü ve öncesinde, Armutlu Mahallesi’nden geçen araçların plakalarını tespit eden jandarma ekipleri, 40 araç sahibini de sorguya çekti ancak sonuç alamadı.

TİNA’ 74 GÜN SONRA EVE GELDİ

Berzeg’in köpeği ‘Tina’, kaybolduktan 74 gün sonra, 29 Ağustos sabahı, Armutlu Mahallesi’ndeki eve geri döndü.

Evde kimsenin olmadığını gören köpek, 500 metre ilerideki komşularının evine gitti. Köpeği fark edenlerin haber vermesi üzerine Armutlu Mahallesi muhtarı Hamit Erman olay yerine gelerek jandarmayı aradı. Çip kontrolünde köpeğin ‘Tina’ olduğu doğrulandı ve Angela Berzeg Büyükada’dan gelerek köpeği aldı. ‘Tina’nın temiz ve bakımlı olduğu, doğada kalmış gibi kirli olmadığı, patilerinin de tertemiz olduğu görüldü.

‘TİNA’ DA FAYDALI OLMADI

Köpeğin yakın bölgede tutulduğu ya da kaçtığı düşünüldü. ‘Tina’nın dışkı ve kan örnekleri alındı; köpeğin doğada kalmadığına dair bulgular elde edildi. Bunun üzerine arama çalışmalarına ‘Tina’ da katıldı.

GPS takılıp aç bırakılan ‘Tina’, alıkoyulduğu yere gitmesi beklenirken her seferinde eve geri geldi.

Ekipler, ‘Tina’nın arabayla getirilip bırakıldığı ihtimalini değerlendirmeye başladı. Köpeğin aramalara katkısı olmadığı için bir süre sonra Angela Berzeg’e teslim edildi. ‘Tina’, Angela Berzeg ile Büyükada’daki evlerine gitti.

EKİPLER VE ARANAN ALAN ARTIRILDI

‘Tina’nın geri gelmesinin ardından ekip sayısı artırılıp arama çalışmalarına 120 kişi ile devam edildi. Ekipler daha önce 5 defa aradıkları 250 kilometrekarelik bölgeyi genişletti. 325 kilometrekarelik alanda 9 defa arama yapan ekipler, son olarak ‘Tina’ bırakıldıktan sonra Berzeg’in atılmış olabileceği düşünülen bölgedeki 10 kuyuyu boşaltıp içine kamera soktu.

ARAMALAR DURDURULDU

Berzeg, Armutlu Mahallesi’ndeki evinden Çanakkale sınırına kadar olan 54 kilometrelik mesafede dahil olmak üzere 325 kilometrekarede arandı.

Gönen’de 20’den fazla mahalle ile Gönen Çayı’nın Erdek’te denize döküldüğü yerler özel olarak kontrol edildi ancak hiçbir iz bulunamadı. 50 kişilik ekip ile sürdürülen arama çalışmaları Korhan Berzeg kaybolduktan 130 gün sonra, 24 Ekim’de durduruldu.

Kayıp zihinsel engelli Fikriye Aydın’ın (63) bir gün içinde bulunmasına rağmen, 130 gündür kayıp olan Korhan Berzeg’in (25) akıbeti hala belirsiz. Bir yetkili, “Korhan Berzeg’in izine rastlayamadık. Bu çok gizemli bir olay. Bu gizemi çözmek için uğraşıyoruz. Ekiplerimiz sadece istihbarat bilgilerini , gelen ihbar olursa onları takip edecek. Çalışmalarımız bu yönde devam edecek” dedi.

Korhan Berzeg’i bulmak için yapılan aramalar, gelecek olan ihbarlara göre yürütülecek.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir